Lili Gesler - Praxis für Psychotherapie - Építő lelkizés
  • Magyarul
    • Kognitív viselkedésmódosítás
    • Témák
    • Rólam
  • Deutsch
    • Kognitive Verhaltenstherapie
    • Leistungen
    • Über Mich
    • Kosten
  • English
    • Cognitive Behavior Therapy
    • Services
    • About Me
    • Prices
  • Kontakt
  • Blog

IRRACIONÁLIS FELTÉTELEZÉSEINK

2/29/2016

0 Comments

 
Mindannyiunknak vannak úgynevezett feltételezéseink, saját magunkról és a világról, ezek segítenek minket az életben való haladásban, és meghatározzák a reakcióinkat. Ha irracionálisak ezek a feltételezések, félrevezetnek minket, tetteinkben is és reakcióinkban is. Így lesznek előítéleteink a saját boldogságunkról és sikereinkről.
Albert Ellis kognitív terapeuta, alapvető irracionális feltételezéseknek nevezte el ezeket:
Vannak emberek például, akik kudarcank élik meg ha nem mindenki szereti őket akiket ismer és visszautasítva érzi magát ettől. Összejöveteleken el is menekül a társaságból, mert nem kap elég dicséretet.
Általános IRRACIONÁLIS FELTÉTELEZÉSEINK:
Az a gondolat, hogy mindenhez kell értenem.
Az a gondolat, hogy katasztrófa ha nem úgy mennek a dolgok ahogy én akarom.
Az a gondolat, hogy a boldogságom másokoktól függ, nem tőlem.
Az a gondolat, hogy kell valaki erősebb nálam akire támaszkodhatok.
Az a gondolat, hogy a múltam nagyban befolyásolja a jelenem.
Az a gondolat, hogy van tökéletes megoldás mindenre és ha nem találom meg az katasztrófa.
Ellis szerint az emeberek erőszakosan ragaszkodnak ezekhez a gondolatokhoz, és ezért javasolja a kognitív technikákat, mert ennek segítségével ezeket meg lehet változtatni.
0 Comments

Virginia Satir: Önértékelés

2/26/2016

0 Comments

 

"Én én vagyok. Nincs a világon senki, aki ugyanilyen lenne. Vannak, akikkel hasonlítunk egymásra, de senki sem pont olyan, mint én. Ezért minden, amit teszek, igazán jellemző rám, mert az én döntésem eredménye. Minden, ami velem kapcsolatos, az enyém: a testem, mindazzal együtt, amit teszek; az értelmem, gondolataimmal, ötleteimmel együtt; a szemem azokkal a képekkel együtt, amiket megpillantok; minden érzésem, legyen az harag, öröm, frusztráció, szeretet, csalódás, izgatottság; a szám, és minden szó amelyet kimondok, kedves vagy durva, helyes vagy helytelen; a hangom, akár hangos, akár halk, és minden cselekedetem. Fantáziám, álmaim, reményeim, félelmeim az enyémek. Gyötrelmeim és sikereim, kudarcaim és hibáim az enyémek. Mivel minden az enyém, ami velem kapcsolatos, saját magam legbensőségesebb barátja lehetek. Mindenestül szerethetem magam, s így minden részemmel saját magam legtisztább érdekeit szolgálhatom. Tudom, hogy vannak vonásaim, amelyek megzavarnak és vannak olyanok is amelyeket nem ismerek, de amíg barátságos, szerető kapcsolatban vagyok magammal, bátran és bizakodva keresem az utat, hogy többet tudjak magamról.
Bármilyennek látszom, bármit mondok vagy teszek, bármit gondolok vagy érzek, az mind én vagyok. Hitelesen jelzik milyen vagyok az adott pillanatban. Később, amikor végiggondolom milyen voltam, mit mondtam és tettem, hogyan gondolkodtam és éreztem, néhány dologról kiderülhet, hogy nem volt helyénvaló. Ezeket el tudom hagyni, meg tudom hagyni a megfelelő dolgokat, s az elhagyottak helyébe újat tudok találni.
Látok, hallok, érzek, gondolkodom, beszélek és cselekszem. Megvannak tehát az eszközeim, hogy életben maradjak, közel legyek másokhoz, értelmet és rendet vigyek a világba. Gazdája vagyok önmagamnak, ezért tervezni és építeni is tudom magamat. Én én vagyok, s ez így van jól."
0 Comments

EGY TANULSÁGOS PÉLDA

2/19/2016

0 Comments

 
A következő bejegyzés mesterem  Dr. Judith Beck példája, hogyan is dolgozunk a kognitív terápiában.
T: terapeuta
K:kliens (20 éves szorong, levert, nehézséget okoz neki a napi tevékenységek elvégzése.)
K: Szükségem van egy új munkára, kell a pénz is. Erről szeretnék beszélni. Szomorú vagyok.....
T: Mit gondolsz ebben a pillanatban?
K: Nem lennék képes állást vállalni.
T:Ez milyen érzést vált ki belőled?
K: Szomorúságot.
T:Tehát azt gondolod, nem lennél képes állást vállalni, ez a gondolat elszomorít téged. Milyen tények támasztják alá ezt a gondolatot?
K:Még az egyetemi anyaggal is nehezen bírkozom meg.
T:Értem és még?
K:Nem tudom.... Most is fáradt vagyok. Arra is nehezen tudom rávenni magam, hogy állást keressek, nemhogy minden nap bejárjak dolgozni.
T: Az is lehet, hogy pillanatnyilag nehezebb elkezdeni a munkakeresést, mint már bejárni dolgozni. Milyen más dolog jut eszedbe amiről arra következtetsz , hogy nem tudod elvégezni a munkát ha lenne egy állásod?
K: Semmi más.
T: És van olyan amiből arra következtetsz, hogy képes vagy betölteni egy állást?
K:Tavaly dolgoztam. A tanulás mellett. De idén...nem tudom.....Lehet tudnénk valami olyan munkát végezni, ami nem időigényes, és nem olyan nehéz.
T:És mi lenne az?
K:Talán tudnék eladóként dolgozni.
T:Van ötleted hol?
K:Talán az egyetemi könyvesboltban. Láttam a hírdetést, hogy eladót keresnek.
T: Rendben. És mi lenne a legrosszabb ami történhet ha elvállalod a munkát?
K: Valószínüleg ha nem tudnám megcsinálni.
T: És azt túl tudnád élni?
K. Igen, biztosan, gondolom kilépnék.
T: És mi a legjobb, ami történhet?
K: Hogy menne mint a karikacsapás.
T:És melyik a valószínűbb?
K: Valószínűleg nem lenne könnyű. Eleinte. De lehet, hogy meg tudnám csinálni.
T: Mi a hatása annak a gondolatnak: nem leszek képes dolgozni ? 
K: Szomorúsággal tölt el. Megpróbálni sincs kedvem.
T: És milyen hatással van az, ha megáltoztatod a gondolatot arra, hogy  akár dolgozhatnál a könyvesboltban?
K: Jobban érzem magam, és nagyobb kedvem van jelentkezni az állásra.
T: Akkor most mit tudsz tenni?
K: Elmegyek a könyvesboltba. Délután lenne rá időm.
T: Mennyire valószínű, hogy elmész?
K: Hát gondolom elmegyek.
T: És most hogy érzed magad?
K: Kicsit jobban. Talán kicsit reménykedem is.


Ebből a részletből láthatjuk , hogyan tudja a kliens beazonosítani és értékelni a nem segítő diszfunkcionális gondolatát. "Nem leszek képes dolgozni." 
A  továbbiakban a terapeuta megtanítja a kliensét, hogyan tudja meg is változtatni azt.
0 Comments

DER TEUFEL KREIS DER ANGST

2/14/2016

0 Comments

 
Panikanfälle beginnen sehr häufig mit der WAHRNEHMUNG körperlicher Reize wie ZB. Herzklopfen oder leichtes Schwitzen.
Das auftreten der Körpersymptome kann durch verschiedenste Hintergrundfaktoren gefördert werden wie Treppensteigen, Stress,zu viel Kaffee, belastende Lebenssituation.Entscheidend für die Entwicklung von Angst ist, dass die eigentlich harmlosen Körpersensationen gedanklich als GEFAHR bewertet werden." Mit meinem Herzen stimmt was nicht", "Ich kippe um."
Manche berichten auch über die schwere Erkrankung oder den Tod eines nahestehenden Menschen in den Monaten vor Erstmanifestation ihrer Angstanfälle. Das auftreten der als gefährlich beurteilten Situation führt auf der emotionalen Ebene zu ANGST, über physiologischen Mechanismen (Stress) zu KÖRPERLICHEN Empfindungen.( Zittern, Schwitzen, Herzklopfen). Die Körpersensationen werden wieder wahrgenommen." Jetzt bekomme ich einen Herzinfarkt" Ich werde ersticken".
Auf diese Weise können sich Angst und die damit verbundenen körperlichen und kognitiven Reaktionen zu einem dramatischen Ereignis aufschaukeln. Die Betroffenen entwickeln Vermeidungsstrategien, aber das Problem wird dadurch nicht gelöst. Mit der kognitive Verhaltenstherapeut erarbeitet der Patient sich seine persönliche Negativspirale der Angst und lernt Angst verstärkende, unrealistische Bewertungen körperlicher Symptome zu identifizieren und durch angemessene Gedanken zu ersetzen.
​
Bild
0 Comments

​A szorongás ördögi körét meg lehet törni.

2/10/2016

0 Comments

 
A félelemmel teli gondolatok azt okozzák, hogy erős félelmet érzünk és olykor pánikot.
 
Ha valamit veszélyesnek, életveszélyesnek értékelünk, a testünk félelemmel reagál rá.
A pánikrohamot egy ördögi körhöz is lehet hasonlítani.
Ezek a rohamok sokszor egy észleléssel kezdődnek. Például szívdobogással vagy izzadással. Ezeknek a tüneteknek sokféle oka lehet, például lépcsőzés, kávé fogyasztás, levegőtlen helyiség, vagy egy kis stressz; de sokszor élethelyzetek, például konfliktusok, párkapcsolati, munkahelyi problémák az előidézők. Sokan arról számolnak be, hogy az első pánikrohamot megelőzően a családban haláleset, betegség történt.
Fontos része a folyamatnak, hogy ezeket a sokszor ártalmatlan testi jelzéseket a gondolatainkban veszélyesnek értékeljük. „Jajj nincs rendben valami a szívemmel.“ “Mindjárt összecsuklom.“
A gondolatban veszélyesnek értékelt szituáció érzelmileg félelemként jelenik meg.
A félelem kiváltja mint életteni hatást: a stresszreakciót , ami testi tüneteket produkál: pulzusnövekedést, izzadást,  az izmok összerándulását stb. „Megfulladok, nem kapok levegőt“
Így a félelem és a velük összekötött gondolati és fizikális reakciók egy drámai helyzetetté nőnek ki. Az érintettek különböző stratégiákat fejlesztenek ki – akár tudtukon kívül -, hogy félelmüket enyhítsék.
Elkerülik, vagy elmenükülnek a félelmetesnek hitt szituációktól. Az elkerülési stratégia szükségszerűen megakadályozza azt a tapasztalást, hogy a katasztrófa amitől tart nem következik be.
 
 
A kognitív viselkedésterápiában megtanulható, hogy milyen összefüggések vannak a félelemmel teli gondolatok és a szorongás között. Felismerhető a félelem „ördögi köre“ és megtanulható, hogyan lehet reálisan megfigyelni és értékelni testünk érzeteit valamint a gondolatainkat reálisabbakra kicserélni.
 


Bild
0 Comments

    All
    Abnormális Szorongás
    Alázat
    Albert Ellis
    Általánosítás
    Angst
    Az élet Súlya
    Barát
    Barátság
    Bölcsesség
    Bölcsesség
    Burn Out
    Címkézés
    Csőlátás
    Depresszió
    Depresszió
    Depresszió Kérdőív
    Depresszióspirál
    Der Teufelkreis Der Angst
    Düh Kezelése
    Egészség
    Egy Példa
    Előítéletek
    Emocionális Gondolkodás
    Erőszakmentes Kommunikáció
    Fejlődés
    Fekete Fehér
    Fekete-fehér
    Félelem
    Felnőttmesék
    Gondolkodási Hiba
    Hála
    Hálalista
    Hálalista
    Hálásnak Lenni
    Hálásnak Lenni
    Ich Bin Ich
    In Dem Moment Zu Sein
    Irodakutya
    Irracionális
    ítélkezés
    Jelenben Lenni
    Jövendölés
    Jövőbelátás
    Kérdőív
    Kognitive Therapie
    Kognitive Verhaltenstherapie
    Kognitív Terápia
    Kognitív Viselkedésterápia
    Konfucius
    Kutya
    Modern Függőség
    Napi örömök
    Negatív Automatikus Gondolat
    Okostelefon
    Önelfogadás
    önértékelés
    önértékelés
    Önismeret
    Önkifejezés
    ördögi Kör
    Öröm
    Panik
    Pánik
    Popper Péter
    Pozitív Lekicsinyítése
    Pszichológus
    Repülés
    Repülési Fóbia
    Selbstwert
    Szerencse
    Szociális Fóbia
    Szorongás
    Tanmese
    Tudatosság
    Unglücklichsein
    Valóság
    Végletek
    Végletek
    Virginia Satir
    Weisheitsgeschichte
    Zen
    Zen Geschichte

    Archives

    January 2022
    February 2021
    August 2020
    July 2020
    April 2020
    February 2020
    July 2019
    March 2019
    June 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    December 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015

    "A művészi tevékenységem szerves része a gyógyításomnak és ugyanez fordítva is igaz.
    Hiszem, hogy a sikeres terápia egyik fő titka, ha a kliens és terapeuta egy hullámhosszon mozog. A terápiában is „minden zsák megtalálja a maga a foltját”.

    RSS Feed

Telefon
+36 20 476 2381
Email
praxisgesler@gmail.com